„Witaj, majowa jutrzenko…” – 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu oraz właściwej postawy obywatelskiej. W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy: 6a, 5b, 5c i chór zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Witaj, majowa jutrzenko…”. Patriotyczne pieśni i wiersze pozwoliły przenieść się w przeszłość i dostarczyły wielu wzruszeń uczestnikom uroczystości. Młodzi aktorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia dotyczące okoliczności uchwalenia tej niezwykle ważnej w naszej historii ustawy.
Była wiosna, wiosna wkoło, nadszedł cudny maj,
Pełne pieśni każde sioło, świat się zmienił w raj!…
Hej, pamiętny ów dzień chwały – cudny: „Trzeci Maj!”
Naród zgodny, silny, cały, chciał podźwignąć kraj!
„Naród z królem – król z narodem, równy każdy stan,
Wolni wszyscy – wszyscy społem, kmieć, mieszczanin, pan…”
Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn.
Nimi Polska zmartwychwstała z upadku i win!…
W górę serca! – wstały świty, w Polsce cudny maj!
Blask ozłocił już gór szczyty, wolny polski kraj!
Rozbudziła się w narodzie wiara w siłę, moc!
Tylko trzeba trwać nam w zgodzie od świtu – po noc !
Niechaj z wieży biją dzwony, jak jest wielki kraj .
Niech na wszystkie głoszą strony: „Wiwat Trzeci Maj!”
Po pierwszym rozbiorze Polski światła część społeczeństwa dążyła do przeprowadzenia reform skupiając się w obozie zwanym patriotycznym. Pod koniec XVIII wieku osoby takie jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki czy Stanisław Małachowski zdawali sobie sprawę z konieczności zmian. Przeciwnikiem reform była opozycja magnacka, która nadal zamierzała korzystać z pomocy Rosji. Król Stanisław August Poniatowski i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych. Walka pomiędzy tymi stronnictwami miała rozegrać się na sejmie, który rozpoczął obrady w 1788 roku.
Dnia 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa regulująca zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Ustawa zasadnicza była ogromnym osiągnięciem i wprowadziła wiele korzystnych zmian dla narodu, mimo że obowiązywała tylko przez 14 miesięcy.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zaniepokoiło przeciwników reform i państwa zaborcze. Konsekwencją tych obaw była konfederacja targowicka,wojna polsko – rosyjska, a następnie rozbiory i ostateczny upadek. Rzeczpospolitej, która zniknęła z mapy Europy na 123 lata.Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. Chociaż od jej uchwalenia minęło już 232 lata, to pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa.
Po występie artystycznym pan dyrektor Andrzej Suwała podziękował uczniom i nauczycielom, a widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uroczystości: Maria Rytko,Agnieszka Cieślakowska, Renata Chmielewska, Sebastian Kotlarek,Przemysław Nowak.