Uczniowie klas ósmych na wycieczce w ramach programu „Poznaj Polskę”

W dniach 16-18 listopada uczniowie klas ósmych byli na wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Nasza szkoła otrzymała dotację 13 000 zł. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Po kontroli policji, załadowaniu bagaży do autokaru i przypomnieniu regulaminu o godzinie 7.00 wyruszyliśmy w drogę do Krakowa. Na miejsce dotarliśmy około 12, a pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uczniowie z chęcią oglądali eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa w Polsce i na świecie.
Następnie mimo niesprzyjającej aury udaliśmy się na Kopiec Kościuszki, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Kościuszkowskiego oraz wejścia na Kopiec i podziwiania panoramy miasta.
Po pierwszych atrakcjach nadszedł czas na zakwaterowanie w Hotelu „OPTIMA”. Drugiego dnia po śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Historycznego Zespołu Miasta: Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Rynku Głównego, Kościoła Mariackiego oraz Sukiennic. Najważniejszym punktem drugiego dnia była wizyta na Zamku Królewskim na Wawelu, tam
zwiedziliśmy reprezentacyjne komnaty królewskie.
Dzień zakończyliśmy w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Zobaczyliśmy najnowszą wystawę „Co robi zdjęcie?”.
To pierwsza tego typu prezentowana w Polsce ekspozycja; przekrojowo prezentująca zarówno historię fotografii, jej teraźniejszość i przyszłość.
Ostatnim miejscem edukacyjnym z listy była Kopalnia Soli w Wieliczce wraz z Muzeum Żup Krakowskich.
Do Kozienic dotarliśmy około godziny 18.
Program został zrealizowany dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Kozienicach.

Opiekunami grupy byli Krzysztof Caban, Bożena Jagiełło, Jacek Wochniak i Przemysław Nowak.