Ciekawa i niecodzienna lekcja historii
19 października w piękną słoneczna sobotę grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce „Więc chodź zabiorę Cię do przeszłości” zorganizowanej przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów ze „Szlakiem bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice” . O wszystkim opowiadał nam Krzysztof Zając z KSRH, pomysłodawca i autor opracowania szlaku.
O godz. 8.55 wyruszyliśmy w kierunku punktu widokowego w Kępeczkach, gdzie znajduje się pierwsza tablica z informacjami na temat walk o przyczółek kozienicki, utworzony podczas pierwszej bitwy o twierdzę Dęblin w październiku 1914 r. Nie wszyscy wiedzą ,że była to ogromna batalia , w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Następnie wyruszyliśmy w stronę Kępy Bielańskiej, gdzie niespodzianką było pojawienie się dwóch „niemieckich żołnierzy” na motocyklu. Nasi uczniowie z przyjemnością robili sobie pamiątkowe zdjęcia i wysłuchali wykładu na temat walki o Przedmoście Maciejowickie we wrześniu 1939 r.Potem wyruszyliśmy w kierunku kolejnych tablic , które znajdują się w Nowej Wsi (bitwa powstania listopadowego 19 lutego 1831 r.), w Świerżach Górnych (bitwa powstania styczniowego 25 marca 1863 r.),w Ryczywole (od pradziejów do współczesność), w Woli Chodkowskiej (pierwsza partyzancka bitwa majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”) i na Czterech Kopcach, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, których szlak bojowy we wrześniu 1939 roku zakończył się tragicznie w Puszczy Kozienickiej. Właśnie w tym miejscu uczniowie uczcili minutą ciszy pamięć walczących i poległych żołnierzy.
Wycieczka zakończyła się nad Jeziorem Kozienickim, gdzie na młodzież czekał posiłek przygotowany przez organizatorów.
Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali ciekawy przewodnik historyczny o „Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej Gminy Kozienice” .
Więcej informacji można znaleźć w linku :
https://www.facebook.com/kozieniceszlak/
Opiekunem naszej grupy był Przemysław Nowak.