FESTIWAL NAUKI
Nasi uczniowie opowiedzieli gościom o szkole – o nowocześnie wyposażonych pracowniach, bogatej w zbiory bibliotece z multimedialnym centrum informacyjnym, pełnowymiarowej sali sportowej i wielofunkcyjnym boisku „Orlik” oraz o stołówce szkolnej i świetlicy. Potem zapoznali uczniów szkół podstawowych z ofertą sportową, która obejmuje zumbę, gimnastykę artystyczną, zajęcia na lodowisku i basenie, treningi piłki nożnej, ręcznej, siatkowej oraz tenisa stołowego. Gimnazjaliści pochwalili się również licznymi osiągnieciami sportowymi oraz sukcesami w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Opowiedzieli także o znaczeniu Wymiany Młodzieży Polsko – Niemieckiej w rozwijaniu umiejętności językowych. Podkreślili że, pobyt naszych uczniów w Gutenbergschule w Nadrenii Palatynacie pozwala przełamywać bariery językowe, wzbogacać słownictwo i coraz lepiej posługiwać się językiem niemieckim w życiu codziennym. Przypomnieli iż, nasze gimnazjum posiada certyfikat „Szkoły z klasą” nadany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2003 r. Potem wszyscy zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną, obrazującą wiele przedsięwzięć szkoły.
Po części wstępnej uczniowie z koła artystyczno-teatralnego przedstawili legendę o powstaniu naszego miasta, która jednocześnie opowiadała o nauce w średniowiecznej szkole. Scenariusz do przedstawiania napisał pan Janusz Karaś – kozienicki regionalista. Dzięki spektaklowi uczniowie mieli możliwość porównania szkoły XXI wieku ze szkołą średniowieczną. Uczniowie PG Nr 1, zachęcając do dalszego udziału w festiwalu nauki ,wyrazili nadzieję, iż każdy z przybyłych znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. I tak nauczyciele wychowania fizycznego przedstawili szóstoklasistom zajęcia taneczne zumba fitness , pokazy gimnastyki akrobatycznej – piramidy wieloosobowe, zajęcia na siłowni pokazujące ćwiczenia kształtujące muskulaturę ciała, a także gry zespołowe – piłkę siatkową i piłkę nożną.
Szóstoklasiści mieli także możliwość spotkania z „historią żywą” – mogli obejrzeć pokaz musztry kosynierów z powstania styczniowego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac z zakresu historycznych projektów edukacyjnych. Uczniowie podziwiali dioramę w skali 1:35, modele okrętów i pojazdów gąsienicowych oraz prezentacje multimedialne. Osoby chętne mogły przymierzyć hełm wojskowy oraz posłużyć się przedwojennym odkurzaczem ręcznym.
Goście uczestniczyli także w lekcji matematyki, podczas której poznali zastosowanie tablicy interaktywnej. Korzystając z niej, rozwiązywali równania, układali tangramy, ćwiczyli logiczne myślenie i spostrzegawczość.
W świetlicy szkolnej uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak można w niej spędzić czas, obejrzeli pokonkursową wystawę fotografii pt. „Inspiracja przyrodą” oraz wzięli udział w próbie sztuki „Moralność pani Dulskiej” przygotowywanej w przez szkolne koło teatralne.
Podczas Festiwalu Nauki uczniowie klas szóstych mieli okazję zapoznania się z metodami pracy na lekcjach języka angielskiego w naszym gimnazjum. Najpierw zaprezentowano im oprogramowanie interaktywne do podręczników Voices, a następnie mogli korzystać z teledysków piosenek zamieszczonych na jednej z popularnych wśród młodzieży stron internetowych. Przeprowadzona została przykładowa prezentacja możliwości uczenia się języków obcych. Uczniowie otrzymali teksty piosenek, które w trakcie słuchania musieli uzupełnić brakującymi słowami lub ustawić słowa bądź linijki tekstu w odpowiedniej kolejności. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem szóstoklasistów.
Goście uczestniczyli także w ciekawej lekcji chemii – wykonywali doświadczeniai obserwowali zmiany zachodzące pod wpływem odczynników chemicznych. Na języku polskim uczniowie poznawali związki frazeologiczne przy użyciu tablicy interaktywnej natomiast podczas lekcji z języka niemieckiego obejrzeli prezentację multimedialną, która przedstawiała 13-letnią współpracę szkół Gutenbergschule /Niemcy/ i PG1 .
Przyszli gimnazjaliści odwiedzili także Izbę Patrona, w której obejrzeli pamiątki związane z Janem Pawłem II oraz liczne wystawy. Rozpoznawali na zdjęciach znane osoby a także obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane na konkurs „Podążając
za świętością” .
Szóstoklasiści byli również w bibliotece szkolnej. Spotkali się w niej z artystą regionalnym panem Januszem Karasiem, który zaprezentował swoje prace literackie, grafiki i rzeźby. Uczniowie starszych klas PG 1 przedstawili ofertę biblioteki która obejmuje działania w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery, udział w projektach regionalnych oraz tych związanych z naszym patronem Janem Pawłem II, współtworzenie strony internetowej szkoły oraz uczestnictwo w Klubie Asystenta Biblioteki. Uczniowie szkół podstawowych spotkali się również z absolwentami naszej szkoły, mówili oni o swoich doświadczeniach zarówno związanymi z okresem nauki w naszym gimnazjum, jak i z kolejnymi etapami edukacyjnymi. Niektórzy z nich mogli pochwalić się również swoimi pierwszymi doświadczeniami zawodowym.
Festiwal nauki dostarczył naszym gościom z pewnością wielu wrażeń. Mamy nadzieje, że dzięki temu spotkaniu wielu z nich we wrześniu ponownie pojawi się w progach naszego gimnazjum.
{gallery}images/pg1/2013-2014/Festiwal Nauki{/gallery}