„Każdy z nas jest wyjątkowy” – zajęcia biblioterapeutyczne
Zajęcia biblioterapeutyczne w ramach projektu Szkoła Równych Szans IV edycja współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki miały na celu pracę z młodzieżą z trudnościami w nauce, wynikającymi z ograniczonych możliwości intelektualnych i dysfunkcji zdrowotnych, zaniedbanych wychowawczo przez rodzinę, a także niechętnych do nauki szkolnej.
W trakcie zajęć, które prowadzone były indywidualnie, jak i w małych grupach realizowano cele: rewalidacyjny, resocjalizacyjny, profilaktyczny i ogólnorozwojowy. W trakcie zajęć stosowano następujące metody pracy: głośne, samodzielne czytanie tekstów przez młodzież, czytanie wyselekcjonowanych tekstów przez prowadzącego, słuchanie tekstów biblioterapeutycznych o charakterze relaksacyjnym lub aktywizującym, dyskusję nad czytanym utworem, pisanie listu do bohatera literackiego, tworzenie zakończenia utworu, dramę, inscenizację, pantomimę; wykonywano prace plastyczne ilustrujące emocje uczniów, relaksację i filmoterapię.
Nauczycielki biblioteki Wiesława Kucharska i Danuta Słowińska poruszały tematy z zakresu: poprawy komunikacji interpersonalnej w grupie poprzez rozwiązywanie konfliktów, stwarzanie możliwości funkcjonowania w różnych rolach społecznych i relacjach interpersonalnych, naukę asertywnej obrony swoich praw i opinii, akceptację i szacunek w relacjach międzyosobowych, dostrzeganie potrzeb własnych i cudzych oraz empatię.
Uczestnicy zajęć mieli okazję planowania wizji własnej osoby poprzez dokonywanie samooceny swojego postępowania a także postępowania bohaterów prezentowanych historii, uświadamiania zagrożeń oraz możliwości ich uniknięcia oraz kształtowania postaw prospołecznych, prorodzinnych i prozdrowotnych. Podczas spotkań poruszano także problematykę związaną z okresem dorastania. Podkreślano rolę rodziny w życiu człowieka, kształtowanie hierarchii wartości oraz tożsamości i poczucia sensu życia.
Zajęciom towarzyszyła muzyka relaksacyjna, która stwarzała atmosferę ciepła, odprężenia i dobrego samopoczucia. W czytelni biblioteki stworzono namiastkę domu rodzinnego: ogromna sofa z licznymi poduszkami, miękki dywan a w zasięgu rąk duży telewizor, nowoczesny radiomagnetofon, książki, audiobooki, filmy a dla spragnionych zdrowe soki i woda mineralna. 3 października 2012 r. zorganizowano wycieczkę do Biblioteki Narodowej w Warszawie, której celem było zapoznanie z księgozbiorem, czytelnią mikrofilmów, działalnością badawczą oraz z zadaniami naszej narodowej książnicy. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2012 r. młodzież odwiedziła Ośrodek SzkolnoWychowawczy w Opactwie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Przewozie, gdzie przedstawiła zwyczaje świąteczne panujące na wsi w latach 30. XX wieku na terenie byłego powiatu kozienickiego. Przedstawienie oparte było na opowiadaniu Janusza Karasia – pisarza regionalnego pt. „Wigilia”, zamieszczonym w książce „Jak to kiedyś bywało?” Kontakt gimnazjalistów z osobami niepełnosprawnymi wpłynął na wzrost empatii, co sprowokowało do rozmów na temat stanów emocjonalnych człowieka.
W spotkaniach biblioterapeutycznych uczestniczyło około 50 uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach. Zajęcia dowiodły, iż każdy uczeń jest wyjątkowy, tkwi w nim potencjał intelektualny, który uwydatnia się wtedy, kiedy nauczyciel ma możliwość pracy w małych grupach lub indywidualnie. Wtedy również ujawnia się wrażliwość młodych ludzi na potrzeby i problemy innych. Szkoła Równych Szans to okazja do rozwijania zainteresowań i zdolności, przebywania w grupie rówieśniczej, wzajemnych rozmów i dyskusji na różne tematy. To także możliwość poczucia się akceptowanym, szanowanym, lubianym, ale przede wszystkim szczęśliwym.
{gallery}images/pg1/Szkola Rownych Szans/IV edycja/Biblioterapia{/gallery}