Podsumowanie działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w oddziałach przedszkolnych PSP nr 4 w Kozienicach

W dniach 16 – 20 września 2024 r. oddziały przedszkolne włączyły się w kampanię pod nazwą Europejski Tydzień Mobilności. Zrealizowano szereg działań edukacyjnych oraz promocyjnych propagujących zrównoważone i ekologiczne formy mobilności, takie jak jazda na rowerze i hulajnodze, chodzenie pieszo, a także transport publiczny. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielami poszukiwały pomysłów na bezpieczne i ekologiczne przemieszczanie się.
Nauczyciele przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat problemu, jakim jest ogromna liczba pojazdów spalinowych na świecie oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka i całe środowisko.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozienicach, która poprowadziła zajęcia również związane z Europejskim Tygodniem Mobilności.
Przedszkolaki były na spacerze wspólnie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Kozienicach, którzy przypomnieli zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzieci w bezpiecznej asyście policji rozdawały zatrzymanym kierowcom ulotki dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ponadto pod okiem swoich wychowawców wykonały prace plastyczne pt. „MÓJ EKO ŚRODEK TRANSPORTU” oraz przygotowały transparent zachęcający mieszkańców naszej gminy do wybierania ekologicznych środków transportu.
Rodzice przynieśli zdjęcia przedstawiające dzieci podczas przejażdżek na hulajnogach, rolkach i rowerach. Powstał bardzo ciekawy kolaż. Prace plastyczne i kolaż można podziwiać na korytarzu przedszkolnym.
Podsumowaniem działań zrealizowanych w oddziałach przedszkolnych naszej placówki w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności był mini RAJD zorganizowany na terenie PSP nr 4 . Podczas rajdu dzieci jechały na swoich rowerkach, hulajnogach lub szły pieszo. Niesiono przygotowany transparent, dzieci wykrzykiwały hasła – „Jestem EKO”, „Ekologa znak: AUTO-nie, ROWER-tak”. Przedszkolaki wzięły aktywny udział w Europejskim Tygodniu Mobilności!
Koordynatorkami działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2024 r. w oddziałach przedszkolnych były Mariola Nawrotek i Bernarda Dobrowolska.