Finał konkursu historycznego „Bitwa pod Laskami i Anielinem w 1914 roku”

W piątek 20 października bieżącego roku, miał miejsce finał konkursu historycznego „Bitwa pod Laskami i Anielinem w 1914 roku”, organizowanego przez Związek Strzelecki.
Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po wcześniejszych eliminacjach w szkołach macierzystych, najlepsi uczestnicy spotkali się w finałowej rozgrywce w Publicznej Szkole Podstawowej w Laskach. Ich zadaniem było rozwiązanie testu wiedzy.
Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce zajął przedstawiciel naszej szkoły z klasy 7a, Mikołaj Gregorczyk. Opiekunem ucznia był nauczyciel historii, pan Grzegorz Kocyk.
Konkurs był jednym z elementów trzydniowych obchodów, 109 rocznicy walk jakie stoczyli polscy legioniści pod Laskami i Anielinem w 1914 roku, dając przykład najwyższego bohaterstwa i męstwa. Warto dodać, że dziewięćdziesiąt lat temu, dziewiętnastego listopada 1933 roku w Żytkowicach odsłonięty został pomnik Mauzoleum Legionistów upamiętniający żołnierzy brygadiera Józefa Piłsudskiego, którzy polegli na przedpolu twierdzy Iwangorodzkiej w 1914 roku.