Święto Szkoły – Dzień Patrona
23 maja w PSP nr 4 obchodzono Dzień Patrona – świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem społeczności szkolnej ulicami miasta do kościoła p.w. Świętego Krzyża, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Mszę celebrował proboszcz ks. kan. Kazimierz Chojnacki, natomiast homilię wygłosił ks. Rafał Kalbarczyk. Oprawę liturgiczną sprawowały dzieci klas czwartych PSP nr 4, a chór szkolny zapewnił oprawę muzyczną.
Po mszy świętej uczestnicy udali się do Ogrodu Papieskiego, gdzie przedstawiciele władz miasta oraz dyrekcja PSP nr 4 złożyli kwiaty. Chór wykonał jedną z ulubionych pieśni naszego patrona – „Barkę”.
Dalsza część uroczystości odbyła się w placówce, gdzie wszystkich zebranych powitał Dyrektor PSP nr 4 – Tomasz Trela. W swoim przemówieniu nawiązał do wartości płynących z nauki Jana Pawła II. Dyrektor Tomasz Trela mocno podkreślił, iż „To wydarzenie ma szczególne znaczenie w życiu naszej szkolnej społeczności. Odkąd placówka przyjęła imię Jana Pawła II, a miało to miejsce w 2005 roku, tradycją się stało, że obchodzimy Dzień Papieski. To dla nas ogromny zaszczyt, iż nasza szkoła nosi imię największego z wielkich. Nie ma drugiej takiej osoby, która budziłaby tyle pozytywnych emocji i tyle podziwu. To osobowość absolutnie nieprzeciętna.”
Zaproszeni goście w swoich przemówieniach również nawiązywali do postaci patrona placówki. Wiceburmistrz Gminy Kozienice – Małgorzata Bebelska mówiła o czerpaniu wzorców z życia i postawy Jana Pawła II. Ks. kan. Kazimierz Chojnacki przypomniał natomiast dzieciom i młodzieży o dużym znaczeniu rozwoju duchowego, które powinno być stawiane na równi z rozwojem intelektualnym i fizycznym. Przewodnicząca Rady Rodziców Renata Wołos podziękowała gronu pedagogicznemu za trud wkładany w wychowanie i edukację dzieci i młodzieży.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto III edycję gminnego konkursu „UBOGACENI – WDZIĘCZNI” poświęconemu Janowi Pawłowi II. Nagrody wręczali Dyrektor Tomasz Trela, ks. kan. Kazimierz Chojnacki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Kowalski oraz organizatorzy konkursu – Alicja Kucharska i ks. Rafał Kalbarczyk.
W konkursie wzięło udział 1 przedszkole oraz 9 szkół z terenu miasta i gminy Kozienice w kategoriach: konkursy plastyczne, prezentacja multimedialna „Wkład Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II w odzyskanie niepodległości”, modlitwa w intencji ojczyzny za wstawiennictwem Jana Pawła II. Z uczniów naszej szkoły nagrody otrzymali Mikołaj Gregorczyk – 2 miejsce w konkursie plastycznym, Aleksandra Sadowska – 3 miejsce również w konkursie plastycznym, Jakub Jeznach – 1 miejsce za modlitwę w intencji ojczyzny, Wiktoria Łukasiewicz i Weronika Seroka – 1 miejsce za prezentację multimedialną, Julia Strzelczyk i Oliwia Wasińska – 2 miejsce za prezentację multimedialną, Oliwia Kwiatkowska i Karolina Pietrzyk – 3 miejsce za prezentację multimedialną oraz Aleksandra Reczek – 2 miejsce za modlitwę w intencji ojczyzny.
Finałową częścią „Dnia Patrona” był program artystyczny przygotowany przez naszych uczniów pod kierunkiem Magdaleny Prygiel i Renaty Kobylskiej. W przedstawieniu wystąpili: Lena Adamczyk, Eryk Zając, Joanna Cichowlas, Ola Cesarczyk, Ola Łopatowska, Julia Dziosa, Piotr Sękulski, Weronika Seroka, Zuzia Tokarczyk, Bartek Tęczarski, Martyna Górniak, Natalia Chałdaś. W grupie tanecznej wystąpiły: Roksana Banaś, Julia Kolak, Hania Łukiewicz, Wiktoria Białek, Oliwia Wasińska, Zuzia Chrapek, Paulina Ośka i Ala Sztyber. Był to montaż słowno – muzyczny, w którym dzieci przedstawiły życiorys patrona – wielkiego Polaka – od narodzin aż po śmierć. Wydarzenia z życia Jana Pawła II były zobrazowane krótkimi scenkami, filmami, zdjęciami. Grupa uczennic wykonała taniec nowoczesny do piosenki Piotra Rubika opowiadającej o wielkiej pasji Karola Wojtyły, jaką był teatr. Ich występ spotkał się z dużym entuzjazmem publiczności. Podobną reakcję wywołała pieśń opowiadająca o zamachu na życie papieża w wykonaniu Natalii Chałdaś. Całości dopełniały pieśni wykonane przez chór szkolny. Podczas przedstawienia w szczególny sposób podkreślone zostały słowa Jana Pawła II „Nie bój się, wypłyń na głębię…” wypowiedziane niegdyś do młodzieży zgromadzonej na polach lednickich. Podczas szkolnej uroczystości słowa te zostały skierowane do każdego z uczestników po to, aby zmotywować do pokonywania codziennych słabości i zniechęcenia, do pracy nad własną osobowością.