Podsumowanie akcji UNICEF
Nasza szkoła od 2016 jest członkiem Klubu Szkół UNICEF. 10 stycznia dołączyliśmy do kolejnej ogólnopolskiej akcji, „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Na 4 godzinach uczniowie z klasy 2a – Julia Strzelczyk, Oliwia Wasińska, Gabriela Wojcieszek, Amelia Worobiec, Filip Kusio i Bartosz Traczyk przeprowadzili zajęcia, w których uczestniczyły wszystkie oddziały szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzięki materiałom udostępnionym przez UNICEF uczniowie wykonali prezentację multimedialną. W materiałach edukacyjnych przedstawili jak zmienia się życie dziecka kiedy w jego życie wkracza wojna. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wojny w Syrii i nie tylko. Jak wygląda edukacja w czasie wojny? Jaki jest los dzieci z niepełnosprawnością w takiej sytuacji? Jak wygląda życie w obozie dla uchodźców? Na zakończenie głos zabrał dyrektor Tomasz Trela, który podkreślił, że dzieci, które cierpią z powodu wojen są największymi ofiarami i często pozostają same, zostawione bez jakiejkolwiek pomocy. Powiedział też, że wszystkie dzieci mają potrzeby, ale dla nas często potrzebą jest posiadanie internetu w telefonie, a dla dzieci w obozach marzeniem jest zwykły ciepły koc, aby mogły przeżyć zimną noc.
Celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom w jak strasznej sytuacji są ich rówieśnicy w Syrii. Zima każdemu z nas kojarzy się przeważnie z pięknym obrazkiem wirujących w powietrzu płatków śniegu, świątecznych dekoracji czy zabaw na śniegu. Niestety w co niektórych zakątki świata, zbliżająca się zima jest zagrożeniem. Tak jest w Syrii – kraju, w którym od kilku lat trwa straszna wojna. Spowodowała ona wiele zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do ucieczki, a tym, którzy pozostali odebrała wszystko co mieli. Zbliżająca się zima potęguje niepewność mieszkańców Syrii o swój los. Gwałtowny spadek temperatury może być zabójczy dla dzieci i ich rodzin, którzy pozbawieni dachu nad głową, schronili się w prowizorycznych mieszkaniach i obozach dla uchodźców. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc, jednak potrzeby wciąż rosną a końca wojny nie widać.
To był dopiero początek akcji, która była kontynuowana. Następnie odbył się kolejny etap, którego celem było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, oraz zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii. W lutym postanowiliśmy zorganizować „Dzień Naleśnika” , był to wspólny pomysł klasy, który zrodził się na jednej z lekcji wychowawczych. Jak zawsze przygotowania należy zacząć od zakupów potrzebnych składników, więc kilku uczniów z klasy II a wraz z wychowawcą Przemysławem Nowakiem wybrali się na zakupy. Przez dwa kolejne dni uczniowie z II a przygotowywali oraz sprzedawali apetyczne naleśniki. Na początku trudno było wdrążyć sią w smażeniem, lecz po chwili dzięki pomocy pań kucharek wszystko poszło już z górki. Słodkie pyszności były sprzedawane po dwa i trzy złote. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tej akcji a naleśniki w strasznie szybkim tempie znikały. Akcja bardzo spodobała się społeczności szkolnej. Mamy nadzieję że będziemy mogli zorganizować ją ponownie. Ze sprzedaży naleśników zebraliśmy 824 zł, do naszej akcji przyłączył się również Zespół Szkół w Kozienicach, który przekazał 134 zł, dzięki współpracy z panią Renatą Skierniewską. Łącznie zebraliśmy 958 złotych. Oczywiście wszyscy uczniowie z klasy IIa otrzymali podziękowania od pana dyrektora Tomasza Treli za udział w tak wspaniałej akcji, która również jemu się spodobała.Na maj została jeszcze ostania część naszej akcji – loteria. Nie możemy się jej już doczekać i z niecierpliwością oczekujemy tego wiosennego miesiąca.
Weronika Bieniek 2a